| Materials sourced from | India |
|---|---|
| Country of Origin | India |
| Shape | Pear |
| Closure | Hook |
| Occasion | Anniversary, Birthday, Wedding |
| Main Stone Width | 6 mm |
| Main Stone Color | Multi Colour |
| Metal | Sterling Silver |
| Item Length | 7.5 in |
| Secondary Stone | Abalone |
| Main Stone | Abalone |
| Personalize | No |
| Main Stone Treatment | Heated |
| Unit Type | Unit |
| Main Stone Shape | Pear |
| Style | Bangle, Traditional |
| Bracelet Length (inches) | 7.5 |
| Base Metal | silver |
| Gemstone Clarity Grade | Eye Clean |
| Features | Adjustable |
| Number of Gemstones | 2 |
| Handmade | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Color | Multi Colour |
| Cut Grade | Excellent |
| Charm Type | Floating |
| Material | Gemstone, Stone |
| Brand | Handmade |
| Setting Style | Bezel |
| Type | Charm(s) |
| Metal Purity | 925 |
| Main Stone Depth | 0.5 mm |
| Colored Diamond Intensity | Very Light |
| Theme | Angels, Animals & Insects, Anime, Art, Awareness, Beach, Beauty, Biker, Birds, Bohemian, Cartoon, TV & Movie Characters, Gambling/Casino |
| Main Stone Length | 6 mm |
| Charm Material | Stone |
| Wholesale | Yes |
Check the listing for details. Abalone Shell Gemstone Bangle 925 Sterling Silver Adjustable Silver Bangle Gift. Color: Multi Colour, Condition: New with packaging, Made in India. Listed at 19.87 USD. Gemstone:- Abalone. Style : Bangle. All Images are of Actual Gemstone. Stone Shape :- Pear. Image Policy.