| Antique | No |
|---|---|
| Shipping Charge | Free |
| Shape | Same as photo |
| Closure | Hook |
| Occasion | Anniversary, Birthday, Christmas, Confirmation/Communion, Engagement, Mother's Day, Wedding, Special Occasion |
| Main Stone Width | 10 mm |
| Main Stone Color | Multicolor |
| Metal | Sterling Silver |
| Item Length | 2.4 In |
| Main Stone | Abalone Shell |
| Vintage | No |
| Ear Area | Lobe |
| Earring Quality | Excellent |
| Personalize | No |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Main Stone Shape | Same As Picture |
| Style | Drop/Dangle |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Gemstone Clarity Grade | Eye Clean |
| Number of Gemstones | Same as Photo |
| Handmade | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Product Color | Silver |
| Signed | No |
| Product Name | Earrings |
| Color | Silver |
| Cut Grade | Excellent |
| Material | Gemstone |
| 925 Stamped | Yes |
| Modified Item | No |
| Brand | Handmade |
| Setting Style | Bezel |
| Type | Earrings |
| Fastening | Hook |
| Metal Purity | 925 parts per 1000 |
| Main Stone Depth | 6 mm |
| Customized | No |
| Model | Same as photo |
| Theme | Beauty, Family & Friends, Fashion & Costumes, Hip Hop, Holiday, Love |
| Main Stone Length | 14 mm |
| Country/Region of Manufacture | India |
| Country of Origin | India |
| Wholesale | Yes |
Check the listing for details. Abalone Shell Gemstone Handmade 925 Sterling Silver Jewelry Earring Size 2.4". Color: Silver, Condition: New without tags, Made in India. Listed at 11.99 USD. I am a jewelry maker, I have been working in jewelry and gemstones since 2005. I will try to make that item for you. Satisfying you is my main objective. We believe in solving the issues.