| Type | Oil Skimmer |
|---|---|
| Voltage | 110 V |
| Battery Included | No |
| Model | SCD12 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Item Width | 13.000 |
| Item Length | 15.000 |
| Item Height | 10.000 |
| California Prop 65 Warning | N |
| Item Weight | 9.0000 |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Oil Skimmer |
| Item | Oil Skimmer |
| Length (In.) | 12 |
| Includes | Boomerang Blades, Disk, Motor, Wheel |
| Weight | 9.0000 |
| Length | 15.000 |
| Width | 13.000 |
| Depth | 13.000 |
| Characteristics | Improves Microfinish on Parts, Shaft Prevents Premature Bearing W |
| Construction | Plastic |
| Features | Oil Skimmer, Skimmer Type Disc Skimmer, Reach 4 in, Max. Oil Remo |
| Max. Temp. (F) | 160 |
| RPM | 7 |
| Voltage Type | 110 V |
| Reach | 4" |
| Voltage Range | 110 V |
| Brand | Abanaki |
| MPN | SCD-12 |
Check the listing for details. Abanaki Scd12 Skimmer, Disc, 12 In. Width: 13.000, Condition: New, Made in US. Listed at 240.99 USD. Oil Removal 1.5 gph, Max. Speed 7 RPM, Max. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose.