| Power Rating | 0.6kV |
|---|---|
| Minimum Operating Frequency | 60 Hz |
| Plug Type | IEC 60309 |
| Primary Current Rating | 5A |
| MPN | XCL923A496G01 |
| Item Length | 12 in |
| Turns Ratio | 600:5 |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 5 in |
| Number of Outlets | 1 |
| Secondary Voltage Rating (DC) | NAP |
| Secondary Voltage Rating (AC) | 600V |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 3 in |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Current Conversion | AC to AC |
| Termination Style | Screw |
| Color | Black |
| Number of Phases | 1 |
| Conversion Function | Current Transformer |
| California Prop 65 Warning | 'for more information go to www.p65warnings.ca.gov' |
| Brand | ABB |
| Series | Type CBT-S |
| Primary Voltage Rating (AC) | 600V |
| Type | Current Transformer Type CBT-S Ratio 600:5 A |
| IP Rating | IP00 |
| Primary Voltage Rating (DC) | NAP |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Outlet Type | IEC 60309 |
| Secondary Current Rating | 5A |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. ABB 923A496G01 Current Transformer Type CBT-S Ratio 600:5 A. Color: Black, Condition: New – Open box, Made in United States. Listed at 299.99 USD. Sold as pictured.