| Interruption Type | Switch |
|---|---|
| Maximum Amperage | 600 A |
| Color | Gray |
| Current Rating | 600 A |
| MPN | Tmax 600A |
| Material | Metal, Plastic |
| Suitable For | Control Equipment Panels |
| Brand | ABB |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Load Break Switch |
| Current Type | AC |
| Control Style | Analog/Mechanical |
| Model | Tmax 600A |
| Features | Digital Trip Relay |
| Application | Commercial |
Check the listing for details. ABB Tmax 600A AC Load Break Switch with Digital Trip Relay. Color: Gray, Condition: Used. Listed at 275.00 USD. ABB Tmax 600A AC Load Break Switch with Digital Trip Relay