| Pattern | Flower |
|---|---|
| Shape | Rabbit |
| Occasion | Easter |
| Size | Medium |
| Color | Pink |
| Material | Ceramic & Porcelain |
| Year Manufactured | 1996 |
| Item Length | 9 in |
| Subject | Rabbit |
| Brand | ABC Distributing |
| Type | Collector Teapot |
| Department | Adults |
| Item Height | 7.5 in |
| Number in Pack | 1 |
| Collection | Limited Editions |
| Theme | Spring, Easter, Bunny, Flowers |
| Features | With Lid |
| Scent | Tea |
| Time Period Manufactured | 1990-1999 |
| Finish | Embossed |
| Item Width | 5 in |
| Character Family | Easter Bunny |
Check the listing for details. ABC Distributing Rabbit Easter Bunny Spring Teapot 1996 *FLAWS *. Color: Pink, Condition: Used. Listed at 35.00 USD. Hermitage Pottery Limited Edition Spongeware Spring Rabbit Teapot from 1996. It is made of ceramic & porcelain, with a pink color and an embossed finish. The teapot features a flower pattern with pink bows . Measures approximately 7.5 inches tall and measuring 9 inches in length. *** Flaws **** Paint is chipped on Bow , Ears and some of the flowers. Does not affect display value of item . Chips are shown in photos