| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Abena |
| Type | Cloth Diapers |
| Material | Latex |
| Department | Unisex |
| Size | XL |
| Absorbency | Heavy Absorbency |
| Capacity | Heavy Absorbency |
| Manufacturer Warranty | Other: See Item Description |
| Expiration Date | Does Not Expire |
| MPN | 1000021330 |
| Features | Disposable |
| Model | 1000021330 |
| Color | White |
| Country/Region of Manufacture | Denmark |
| Item Height | 24.000 in |
| Item Width | 16.000 in |
| Item Length | 30.000 in |
| Unit Quantity | 192 |
| Unit Type | Unit |
| Backing Material | Cloth-like Backing |
| application | Absorbent Underwear |
| Absorbent Capacity | Heavy Absorbency |
| Sizing Range | 51 to 66.9 Inch Hip |
| Top Sheet Material | Nonwoven Topsheet |
| Scent | Not Specified |
| Packaging | 192 |
Check the listing for details. Abena Disposable Underwear X-Large 192 Ct. Color: White, Condition: New. Listed at 309.99 USD. Size: X-Large, 51 - 67 in. hipAbsorbs up to 88 ouncesSize X-Large: Fits waist/hip measurements size of 51 to 67 inches100% breathability for healthy skin and optimum comfortSuper soft, comfortable and noiseless360º leakage protection- barriers and elastics all around providing optimal snug fit and preventing leakageUnique Top Dry system providing a dry surface and rapid absorption --> Shop About Us Contact Us Reviews and Ratings Abena Disposable Underwear X-Large 192 Ct Abena Premium Pants XL3 | MFG #1000021330 ABENA Pants Premium provide a range of disposable pants and modern pull-ups that can be worn like normal underwear with absorption levels covering a wide range of needs. These incontinence briefs are made from breathable and super soft material for optimal comfort. The waist band has a high number of lycra threads offering a secure and snug fit for the active user. The high performance core with Top-Dry Technology ensures fast absorption and a dry surface even after multiple voids, maintaining skin integrity. Size: X-Large, 51 - 67 in. hipAbsorbs up to 88 ouncesSize X-Large: Fits waist/hip measurements size of 51 to 67 inches100% breathability for healthy skin and optimum comfortSuper soft, comfortable and noiseless360º leakage protection- barriers and elastics all around providing optimal snug fit and preventing leakageUnique Top Dry system providing a dry surface and rapid absorption Product Count: 12 Packaging Count: 16 Total Quantity: 192 Product Specifications Abena North America Abena Premium Pants XL3 X-Large White Unisex Absorbent Underwear Heavy Absorbency 810049815998