| Brand | Abestorm |
|---|---|
| Type | Crawl Space/Basement Dehumidifier |
| Tank Capacity | 8.75 gal |
| Features | 70-Pint Dehumidification, Built-in Pump, Automatic Defrost, Memory Restart, Portable and Compact, Energy Efficient, Low Maintenance, 5-Year Limited Warranty |
| Color | Red |
| Year Manufactured | 2025 |
| Voltage | 115 V |
| Application | Crawl Spaces & Basement, Commercial Use, Water Damage Restoration |
| Item Depth | 15.35 in |
| Item Height | 11.4 in |
| Item Width | 11.2 in |
| Daily Moisture Removal Capacity | 70 pt (33.1 L) |
| Power | 331 W |
| Item Weight | 39.7 lbs |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Timer Control | Timerless |
| Model | Guardian SN35P |
| Room | Basement, Bathroom, Bedroom, Closet, Crawl space, Kitchen, Living Room |
| Recommended Room Size | Small, Medium, Large |
| Coverage | 1000 sq ft |
| Control Style | Touch |
| Country of Origin | United States |
| Power Source | Plug in |
| Material | Alloy Steel |
| Operating Sound Rating | 50 dB |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Abestorm 70PPD Crawlspace Dehumidifier with Pump for 1000sq Basement Garage. Color: Red, Condition: New, Made in United States. Listed at 466.11 USD. Why Choose the Abestorm Guardian SN35P?. Tank Type :Built-in Pump & Drain Hose. Key Features. Convenient Drainage Options : With both abuilt-in pump andgravity drainage, you have flexible drainage options, giving you more installation choices.