| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Abestorm |
| Type | Remote Controller |
| Control Style | Remote Control |
| Item Height | 1.9 in |
| Features | Continuous Draining |
| Item Depth | 3.4 in |
| Room | Any Room |
| Item Width | 3.9 in |
| Item Weight | 15 ounces |
| Operation Mode | Sleep |
Check the listing for details. Abestorm Remote Controller,Digital Humidity,Temperature,Adapt the Humidity Level. Condition: New. Listed at 100.00 USD. About this item👍Remotely Control and Monitor your Dehumidifier for Basement.👍Wire /Cord Length: 26 ft / 8m.👍LCD Monitor, Simple Symbol Condition Indicator.👍Function: Start/Stop Dehumidifier, Adjust Humidity Level, Dehumidification and Duct Mode Switch, Temperature Sensor, Continuous Mode, Drain Pump (if have) Control.👍Currently only Support Abestorm's Guardian SN35P SN55 SN65 SN90 SNS90 SNS100 SNS120 Hurricane 140P Series Basement Dehumidifier, Plug, and Play. Product DescriptionEASY OPERATION AND INTUITIVEDigital Dehumidifier RemoteController for Digital Humidity,Temperature, Adapt the Humidity Level.Abestorm Remote Controller connects to the dehumidifier via a 25' CAT 5 cable.In addition to monitoring surrounding conditions, the remote control contains an integrated sensor that offers multiple options for remote controlling your dehumidifier.Multiple Uses Install the dehumidifier in one room and then duct to another room with the remote control mounted on the wall. So the unit can adapt to the humidity level. The remote controller can mount in your living space or garage. The remote controller realizes the long-distance humidity controlling and intelligent monitoring of the unit simultaneously.Compatible with: Abestorm's Guardian SN55 SN65 SN90 SNS90 SNS100 SNS120 Hurricane 140P series basement dehumidifier.This Humidity Controller is perfect for our crawl space dehumidifier.Easy Installation: Just need to connect the wire to the ABESTORM dehumidifier, no assembly required, as long as the dehumidifier is connected to the power supply, you can directly control the unit through the controller. It can be mounted on the wall or just put on the desk.ABESTORM Humidity Controller: is a simple and reliable monitoring controller.Compatible with:Guardian SN55Guardian SN65Guardian SN90Guardian SNS90Guardian SNS100Guardian SNS120Hurricane 140P