| Brand | ABLOY |
|---|---|
| MPN | PL350/50B-KD |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 17/32 in, Shackle Height 2 in, Shackle Width 1 1/4 in, Shackle Material Hardened Steel, Body Height 2 9/32 in, Body Width 2 53/64 in, Body Thickness 1 3/16 in, Body Material Brass, Number of Bumpers 0, Number of Pins 0 Pin, Key Type Different, Control Key Registration Required Yes, Opens with Key No. SENTRY-KEY, For Use With Lockout/Tagout, Security, Body Color Silver, Body Finish Chrome Plated, Keyway Type Sentry, Weather Resistant Yes, High Security Yes |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | FI |
| Model | PL350/50B-KD |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Includes | Sentry Patented Rotating Disk Technology Cylinder |
| Weight | 2.2300 |
| Length | 5.500 |
| Width | 3.100 |
| Depth | 3.100 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Brass |
| For Use With | Lockout/Tagout, Security |
| Body Color | Silver |
| Keyway Type | Sentry |
| Number of Pins | 0 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 2-53/64" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 17/32" |
| Shackle Material | Boron Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Shackle Configuration | U-Shape |
| Shackle Height | 2" |
| Shackle Width | 1-1/4" |
| Weatherability | Some Corrosion Resistance |
| Body Height | 2-17/64" |
| Body Thickness | 1-3/16" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| Body Finish | Chrome Plated |
Check the listing for details. Abloy Pl350/50B-Kd Padlock, Keyed Different, Long Shackle, Rectangular Brass. Width: 3.100, Condition: New, Made in FI. Listed at 174.82 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose.