| !Features | Compact Design,Unique Appearance,High quality |
|---|---|
| Function | Grinding |
| Machine Type | Belt Grinder |
| Power Source | Corded Electric |
| Type | Belt Sander |
| Battery Included | No |
| Model | Multi-function desktop belt machine |
| Brand | Unbranded |
| Power | 0.55KW |
| Motor type | DC brushless motor |
| Voltage | 110V AC |
| Abrasive belt size | 762*25MM/30*1IN |
| Line speed | 30M/S |
| Speed regulation | stepless speed regulation |
| Body material | integral steel plate, galvanized surface |
| Usage | vertical and horizontal dual purpose, can be forwa |
| Machine size | 320*160*180mm |
| Machine weight | 9KG |
| Sun wheel | diameter 100mm, width 25mm |
Check the listing for details. Abrasive Belt Machine Sander Polisher Sharpener Grinder w/Brushless Motor. Condition: New. Listed at 263.88 USD. Motor type: DC brushless motor. Equipped with high-power brushless motor, stepless speed regulation, digital display, convenient and quick operation. Abrasive belt size:762 25MM/30 1IN. 2 abrasive belt (1X60#, 1X800#).