| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | POP DISPLAYS |
| Plastic & Rubber Type | ABS (Acrylonitrile Butdiene Styrene) |
| Plastic Type | ABS |
| UPC | Does not apply |
| MPN | Does Not Apply |
| Sheet Length | 12 in |
| Sheet Thickness | 3/8 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Plastic Color | Black |
| Sheet Width | 8 in |
Check the listing for details. ABS Plastic Black Sheet Vacuum Forming 3/8" x 12" x 8”. Condition: New. Listed at 16.50 USD. We have 2500 other sizes and colors in our Ebay Store. One Sheet of nominal 3/8" .375" Premium Black ABS Actual Size 11.88" x 7.88" ABS plastic is a rigid thermoplastic with a combination of properties.that make it ideal for the widest range of applications. Our ABS plastic has a standard "hair cell" finish on one side.One side is smooth as can be seen in the images. Outstanding Form abilityVery high impact strengthHigh tensile strength and stiffnessExcellent high and low temperature performanceResistant to many chemicals and plasticizesLends itself to dielectric weldingFree Cut To Size Square and Rectangle OnlySend us a message of your cut sizes CNC Router ServiceWe can route other shapes for a small fee