| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | POP DISPLAYS |
| Color | Black |
| Plastic Type | ABS |
| UPC | Does not apply |
| MPN | Does Not Apply |
| Sheet Length | 12 in |
| Material | ABS Plastic |
| Sheet Thickness | 1/16 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Plastic Color | Black |
| Sheet Width | 8 in |
| Modified Item | No |
Check the listing for details. 1/16" x 12" x 8" ABS PLASTIC SHEET BLACK. Color: Black, Condition: New. Listed at 7.80 USD. We have 2500 other sizes and colors in our Ebay Store.Visit My eBay Store: POP DISPLAYS Listing is for One Sheet of 1/16" Black ABSActual Size11.88" inch 7.88" inchABS plastic is a rigid thermoplastic Our ABS plastic has a standard "hair cell" finish on one side.One side is smooth as can be seen in the images. Outstanding Form-abilityVery high impact strengthHigh tensile strength and stiffnessExcellent high and low temperature performanceResistant to many chemicals and plasticizesLends itself to dielectric welding FREE CUT TO SIZE, SQUARE AND RECTANGLE ONLY Give your sizes as a note to seller when you pay CNC ROUTER SERVICEWe can route other shapes for a small fee