| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Sheet Width | 36 in |
| Modified Item | No |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| MPN | Does Not Apply |
| Plastic Type | ABS |
| Plastic Color | Black |
| Sheet Length | 48 in |
| Brand | POP DISPLAYS |
| Sheet Thickness | 1/16 in |
| UPC | Does not apply |
| Color | Black |
| Material | ABS Plastic |
Check the listing for details. ABS PLASTIC SHEET BLACK 1/16" x 48" x 36". Color: Black, Condition: New. Listed at 20.00 USD. Listing is for One Sheet of 1/16" Black ABS 48" inch x 35.88" inchCAUTION ! The Larger Pieces maybe RolledFor Shipping, BE VERY CAREFUL WhenRemoving The Tape, As It Will Spring Open With Great Force!! ABS plastic is a rigid thermoplastic Our ABS plastic has a standard "hair cell" finish on one side.One side is smooth as can be seen in the images. Outstanding Form-abilityVery high impact strengthHigh tensile strength and stiffnessExcellent high and low temperature performanceResistant to many chemicals and plasticizesLends itself to dielectric welding FREE CUT TO SIZE, SQUARE AND RECTANGLE ONLY Give your sizes as a note to seller when you pay CNC ROUTER SERVICEWe can route other shapes for a small fee