| Bag Width | 12 in |
|---|---|
| Pattern | tie dye |
| Closure | Zip |
| Bag Height | 16 in |
| Size | Medium |
| Color | Pink |
| Material | Polyester |
| Bag Depth | 5 in |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Brand | Abshoo |
| Department | Unisex Kids |
| Style | Backpack |
| Theme | Colorful, School |
| Handle/Strap Material | 100% Nylon |
Check the listing for details. Abshoo Pink Tie Dye Packpack Back To School. Color: Pink, Condition: Pre-owned - Good. Listed at 6.00 USD. The backpack overall is in great shape. There is a spot on the inside netting of the straps that was stitched together. Please see the photos. The Abshoo Tie Dye Backpack is a colorful and stylish choice for kids, featuring a trendy tie-dye pattern in a pink color. Made of polyester material, this medium-sized backpack has a zip closure for easy access and a 100% nylon handle/strap for comfort. With a vintage design and school-themed accents, this unisex kids backpack by Abshoo is a great choice for daily use, adding a pop of color to any outfit.