| Minimum Measurement | 0 in |
|---|---|
| Maximum Measurement | 6 in |
| Unit Count | 1 Count |
| SPC Output | USB |
| Included Components | Caliper, Battery, Instruction, Case |
| Caliper Type | Digital Caliper |
| Upc | 012100700339 |
| Material Type | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Range | 6, 150 Inches, Millimeters |
| Number Of Batteries | 4 Cr2 Batteries Required. (included) |
| Product Dimensions | 6"l X 1.2"w |
| Brand | Unbranded |
| Item Dimensions L X W | 6"l X 1.2"w |
| Unit Quantity | 0.82 lb |
| Measurement Accuracy | +/-0.001 Inches |
| Item Weight | 0.82 Pounds |
| Country of Origin | China |
| Resolution | 0.0010 in |
Check the listing for details. Absolute Origin Digital Caliper 0-6" Stainless Steel SPC USB Frac. Condition: New, Made in China. Listed at 99.48 USD. SPC Output: USB Resolution: 0.0010 in. Facilitates quick and error-free data processing. Display & Accessories: Features a high contrast LCD for clear readings in low light.