| Brand | ABUS |
|---|---|
| MPN | 15414 |
| Features | Keyed Padlock, Body Color Blue, Body Height 1 5/8 in, Body Material Aluminum, Body Thickness 3/4 in, Body Width 1 1/2 in, Header None/No Header, Key Type Keyed Alike, Shackle Diameter 1/4 in, Shackle Height 3 in, Shackle Material Hardened Steel, Shackle Type Open, Width Across Shackle 13/16 in, Body Shape Rectangular, Control Key Registration Required No, Includes (2) Keys, Package Quantity 3 |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | CN |
| Model | 15414 |
| NumberOfItems | 1 |
| Color | Blue |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Green Environmental Attribute | Minimum 75% Post-Consumer Recycled Content |
| Includes | Two keys |
| Weight | 1.0300 |
| Length | 5.200 |
| Width | 5.200 |
| Depth | 5.200 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Aluminum |
| For Use With | Lockout/Tagout, Security |
| Body Color | Blue |
| Number of Pins | 6 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-1/2" |
| Key Type | Alike |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Material | Chrome Plated Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Shackle Configuration | U-Shape |
| Shackle Height | 3" |
| Shackle Width | 13/16" |
| Weatherability | Medium Corrosion Resistance |
| Body Height | 1-5/8" |
| Body Thickness | 3/4" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| High Security | No |
| UPC | 078217193600 |
Check the listing for details. Abus 15414 Keyed Padlock, Open, Rectangular Aluminum Body, Hardened Steel. Color: Blue, Width: 5.200, Condition: New, Made in CN. Listed at 54.89 USD. Keyed Padlock. Light Industrial. & Recepticles. Electrical Outlets. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose. & Industrial.