| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Abus |
| Body Color | Chrome Plate |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
| Body Material | Zinc |
| Interior Shackle Height | 7/8 in |
| Interior Shackle Width | 15/16 in |
| Shackle Material | Steel |
| MPN | 160-40 |
| Combination Type | Resettable |
| Location | Indoor & Outdoor |
| Shackle Type | Open |
Check the listing for details. Abus 160/40mm Combination Padlock (160-40). Condition: New. Listed at 44.80 USD. Size (mm): 43H x 42W x 18D Clearance(mm): 24 Horz. x 22 Vert. Shackle Diameter: 6mm 3 wheel combination. Abus 160 Series combination padlock, 3 digit (40mm) re-settable combination with a tough die cast body for durable security, a highly polished chrome finish for better corrosion resistance and a hardened steel shackle which resists hacksaw attacks. Low to medium security requirements where convenience of use is a high priority (e.g. schools, companies)