| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Abus |
| Body Color | Brass |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Body Material | Brass |
| Interior Shackle Height | 1 in |
| Interior Shackle Width | 1 in |
| Shackle Material | Stainless Steel |
| MPN | 180IB-50 |
| Combination Type | Resettable |
| Location | Outdoor |
| Shackle Type | Open |
Check the listing for details. Abus 180IB/50mm Combination Brass Padlock (180IB-50). Condition: New. Listed at 47.50 USD. ABUS 180IB series marine grade combination padlock with a 4 digit re-settable combination. The body is made from solid forged brass and features a stainless steel shackle and non-corrosive inner components. Precision locking mechanism with special protection against manipulation. Weatherproof combination padlock with resettable code. Low to medium security requirement where convenience of use is a high priority (e.g. schools, companies). Body made of solid brass. Shackle made of stainless steel. Inner components made of non-corrosive materials. Precision locking mechanism with special protection against manipulation. 4-digit resettable code.