| Brand | ABUS |
|---|---|
| MPN | 24IB/70 KD |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 3/8 in, Shackle Height 11/16 in, Shackle Width 3/4 in, Shackle Material Stainless Steel, Body Height 2 3/4 in, Body Width 2 3/4 in, Body Thickness 1 7/32 in, Body Material Stainless Steel, Number of Bumpers 0, Number of Pins 5 Pin, Key Type Different, Body Color Silver, Body Dia. 2 3/4 in, Body Finish Plastic Coated, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Disc, Rekeyable No, Shackle Type Partially Hidden Shackle |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | DE |
| Model | 24IB/70 KD |
| NumberOfItems | 1 |
| Color | Silver |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Includes | (2) keys |
| Weight | 0.6800 |
| Length | 2.800 |
| Width | 1.300 |
| Depth | 1.300 |
| Shape | Round |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Color | Silver |
| Number of Keys | 2 |
| Number of Pins | 5 |
| Battery Included | No |
| Weather Resistant | Yes |
| Body Width | 2-3/4" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 3/8" |
| Shackle Material | Stainless Steel |
| Shackle Type | Shrouded |
| Body Dia. | 2-3/4" |
| Body Size Width | 2-3/4" |
| Shackle Configuration | Shrouded |
| Shackle Height | 11/16" |
| Shackle Width | 3/4" |
| Weatherability | Extremely High Corrosion Resistance |
| Body Height | 2-3/4" |
| Body Thickness | 1-3/16" |
| UPC | 078217240151 |
Check the listing for details. Abus 24Ib/70 Kd Padlock, Keyed Different, Partially Hidden Shackle, Disc. Color: Silver, Width: 1.300, Condition: New, Made in DE. Listed at 33.19 USD. Padlock, Shackle Dia. 3/8 in, Shackle Height 11/16 in, Shackle Width 3/4 in, Shackle Material Stainless Steel, Body Height 2 3/4 in, Body Width 2 3/4 in, Body Thickness 1 7/32 in, Body Material Stainless Steel, Number of Bumpers 0, Number of Pins 5 Pin, Key Type Different, Body Color Silver, Body Dia.