| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Interior Shackle Width | 19.5mm - 3/4 |
| Body Color | Stainless |
| Model | 25/70 |
| Modified Item | No |
| Shackle Type | Hidden/Shrouded |
| Country/Region of Manufacture | Germany |
| Custom Bundle | No |
| Number of Pins | 5 |
| Location | Indoor & Outdoor |
| Features | Dimple Key |
| MPN | 25/70 |
| Shackle Diameter | 10mm - 3/8 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | ABUS |
| Interior Shackle Height | 17mm - 11-16 |
| Shackle Material | Stainless Steel |
| Key Type | Different |
Check the listing for details. ABUS 25/70 EC Diskus Round Padlock - Made in Germany. Condition: New. Listed at 33.05 USD. ABUS 25 Series is the same lock body as the 26 and 24 series Diskus but with a high security double sided dimple key with 10.000 differs. ABUS 25 Series is made from all non-corroding components and has a key retaining feature that prevents removing the key while the padlock is unlocked. The round lock body protects the shackle which makes the disc lock extremely hard to defeat. These locks supply the most security for the dollar and are very popular in the self-storage industry. ABUS invented the disc lock over 30 years ago and has continued to develop it into the market leader it is today. The design has been copied by just about every lock supplier in the world but none come close to the quality of the original. Today the DISKUS family consists of 4 models and sizes ranging from 2" up to 3 5/8" wide. ABUS has designed a special hasp (140 Series) to be used with the DISKUS locks. ABUS 25/70 Diskus is the perfect match for the all new ABUS Diskus Integral Door Hasp Stainless Steel diskus lock with hardened steel shackle Deep laser-welded seams for high tensile strength Available keyed alike, keyed different or master keyed Lifetime warranty on manufacturers defects Made in Germany Specifications Shackle Diameter: 10mm - 3/8" Horizontal Clearance: 19.5mm - 3/4" Vertical Clearance: 17mm - 11-16" Body width: 70mm - 2-3/4" Lock body material: Stainless Steel Shackle material: Chromed hardened Steel Weight: 323 grams - 11.36oz 5 keys supplied + code card... About Lockitt - CycleBitz We are a small independent shop in Asheville NC and yes, we also specialize in all things security. When you purchase from us, you support a small local business with an awesome hard working team earning a deserved living wage. Come visit us when you are in the area. We are a few miles off the Parkway .. google maps. International Buyers – Please Note: Import duties, taxes, and charges are not included in the item price or shipping cost. These charges are the buyer's responsibility. Please check with your country's customs office to determine what these additional costs will be prior to bidding or buying.