| Brand | ABUS |
|---|---|
| MPN | 55/30 KA |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 3/16 in, Shackle Height 9/16 in, Shackle Width 9/16 in, Shackle Material Steel, Body Height 1 1/64 in, Body Width 1 9/64 in, Body Thickness 15/32 in, Body Material Brass, Number of Bumpers 0, Number of Pins 3 Pin, Key Type Alike, Control Key Registration Required No, Body Color Brass, Keyway Type Pin Tumbler, Weather Resistant Yes, High Security No, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable No, Shackle Type Standard Shackle |
| California Prop 65 Warning | N |
| Custom Bundle | No |
| Bundle Description | No |
| Country/Region of Manufacture | CN |
| Model | 55/30 KA |
| Modified Item | No |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Includes | Two keys |
| Weight | 0.1800 |
| Length | 2.000 |
| Width | 1.300 |
| Depth | 1.300 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Brass |
| Number of Keys | 2 |
| Keyway Type | Pin Tumbler |
| Number of Pins | 3 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-1/4" |
| Key Type | Alike |
| Shackle Dia. | 3/16" |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 1-1/4" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 9/16" |
| Shackle Width | 9/16" |
| Weatherability | High Corrosion Resistance |
| UPC | 078217550861 |
Check the listing for details. Abus 55/30 Ka Padlock, Keyed Alike, Standard Shackle, Rectangular Brass Body,. Width: 1.300, Condition: New. Listed at 13.19 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose.