| Model | 55/40 KA |
|---|---|
| UPC | 0078217379103 |
| Interior Shackle Width | 1 1/8 in |
| Brand | ABUS |
| Body Material | Steel |
| Body Color | Black |
| Interior Shackle Height | 1 in |
| Number of Pins | 7 |
| Shackle Material | Steel |
| Key Type | Different |
| MPN | 37/55 KD |
| Shackle Diameter | 7/16 in |
| Features | Rekeyable |
Check the listing for details. ABUS 55/40 KA Keyed Padlock, 53/64 in,Rectangle,Gold PK 6. Condition: New. Listed at 99.72 USD. Padlock, Shackle Dia. 1/4 in, Shackle Height 13/16 in, Shackle Width 13/16 in, Shackle Material Steel, Body Height 1 7/16 in, Body Width 1 1/2 in, Body Thickness 33/64 in, Body Material Brass, Number of Bumpers 0, Number of Pins 4 Pin, Key Type Alike, Control Key Registration Required No, Body Color Brass, Keyway Type Pin Tumbler, Weather Resistant Yes, High Security No, Interchangeable Core No, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable No, Shackle Type Standard Shackle Package of 6.