| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Abus |
| Body Color | Brass |
| Shackle Diameter | 5/32 in |
| Body Material | Brass |
| Interior Shackle Height | 7/16 in |
| Interior Shackle Width | 11/32 in |
| Shackle Material | Steel |
| MPN | 65-20 |
| Key Type | Different |
| Location | Indoor |
| Shackle Type | Traditional |
| Number of Keys | 2 |
Check the listing for details. Abus 65/20mm Brass Padlock (65-20). Condition: New. Listed at 12.80 USD. Size (mm): 19H x 20W x 10D Clearance(mm): 10 Horz. x 12 Vert. Shackle Diameter: 4mm Keyed Differently The Abus 65 Series brass padlocks have a body which is made from solid brass, hardened steel shackle up to 30mm and hardened steel alloy shackle 40mm and above. The inner components are made from non-corrosive materials. The precision pin cylinder has mushroom counter pins with the paracentric key-way offering greater protection against manipulation. They are suitable for low to medium security requirements and are also suitable where a strong requirement for service performance and longevity is required. The padlock locking is automatic, it does not require a key.