| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Abus |
| Body Color | Brass |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
| Body Material | Brass |
| Interior Shackle Height | 7/8 in |
| Interior Shackle Width | 7/8 in |
| Shackle Material | Steel |
| MPN | 65-40-KA |
| Key Type | Alike |
| Location | Indoor & Outdoor |
| Shackle Type | Traditional |
| Number of Keys | 2 |
Check the listing for details. Abus 65/40mm Brass Padlock KA 6413 (65-40-KA). Condition: New. Listed at 19.10 USD. Size (mm): 30H x 40W x 16D Clearance(mm): 22 Horz. x 22 Vert. Shackle Diameter: 6mm Keyed Alike The Abus 65 Series brass padlocks have a body which is made from solid brass, hardened steel shackle up to 30mm and hardened steel alloy shackle 40mm and above. The inner components are made from non-corrosive materials. The precision pin cylinder has mushroom counter pins with the paracentric key-way offering greater protection against manipulation. They are suitable for low to medium security requirements and are also suitable where a strong requirement for service performance and longevity is required. The padlock locking is automatic, it does not require a key.