| Brand | ABUS |
|---|---|
| MPN | 72 HB/40-40 KD Silver |
| Features | Lockout Padlock, Body Color Silver, Body Height 1 1/2 in, Body Material Aluminum, Body Thickness 11/16 in, Body Width 1 1/2 in, Header None/No Header, Horizontal Shackle Clearance 3/4 in, Key Type Keyed Different, Non-Removable Key Yes, Resistance Properties Corrosion Resistant, Heat Resistant, Shackle Diameter 1/4 in, Shackle Height 1 1/2 in, Shackle Material Hardened Steel, Shackle Type Open, Vertical Shackle Clearance 1 1/2 in, Width Across Shackle 13/16 in, Body Material Coating Anodized |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | CN |
| Model | 72 HB/40-40 KD Silver |
| NumberOfItems | 1 |
| Color | Silver |
| Restricted States | [] |
| Style | Lockout Padlock |
| Item | Lockout Padlock |
| Type | Lockout Padlock |
| Green Environmental Attribute | Minimum 70% Post-Consumer Recycled Content |
| Weight | 0.2700 |
| Length | 3.600 |
| Width | 1.700 |
| Depth | 1.700 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Aluminum |
| Body Color | Silver |
| Number of Pins | 6 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-1/2" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Material | Aluminum |
| Shackle Type | Open |
| Shackle Height | 1-1/2" |
| Shackle Width | 13/16" |
| Body Height | 1-1/2" |
| Body Thickness | 11/16" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| Locking Mechanism | 6-Pin Tumbler |
| Body Finish | Anodized |
| Body Length | 1-1/2" |
| UPC | 078217096000 |
Check the listing for details. Abus 72 Hb/40-40 Kd Silver Lockout Padlock, Keyed Different, Aluminum, Silver,. Color: Silver, Width: 1.700, Condition: New, Made in CN. Listed at 19.45 USD. Lockout Padlock. 72 HB/40-40 KD Silver. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose.