| Brand | ABUS |
|---|---|
| MPN | 74/40 KD ORANGE |
| Features | Lockout Padlock, Body Color Orange, Body Height 1 3/4 in, Body Material Plastic-Covered Aluminum, Body Thickness 13/16 in, Body Width 1 9/16 in, Header None/No Header, Horizontal Shackle Clearance 3/4 in, Key Type Keyed Different, Non-Removable Key Yes, Resistance Properties Corrosion Resistant, Tamper Resistant, Shackle Diameter 5/16 in, Shackle Height 1 1/2 in, Shackle Material Steel, Shackle Type Open, Vertical Shackle Clearance 1 1/2 in, Width Across Shackle 3/4 in, Bumper Color Orange |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | CN |
| Model | 74/40 KD ORANGE |
| NumberOfItems | 1 |
| Color | Orange |
| Restricted States | [] |
| Style | Lockout Padlock |
| Item | Lockout Padlock |
| Type | Lockout Padlock |
| Green Environmental Attribute | Minimum 70% Post-Consumer Recycled Content |
| Includes | English, Spanish, French Lockout Labels |
| Weight | 0.2400 |
| Length | 3.300 |
| Width | 1.700 |
| Depth | 1.700 |
| Body Material | Aluminum |
| Body Color | Orange |
| Number of Keys | 1 |
| Number of Pins | 6 |
| Battery Included | No |
| Legend | Danger Locked Out |
| Body Width | 1-1/2" |
| Key Type | Different |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Material | Plastic Encased Steel |
| Shackle Type | Open |
| Shackle Height | 1-1/2" |
| Shackle Width | 3/4" |
| Body Height | 1-3/4" |
| Body Thickness | 51/64" |
| Locking Mechanism | 6-Pin Cylinder |
| Body Length | 1-3/4" |
| Bumper Color | Orange |
Check the listing for details. Abus 74/40 Kd Orange Lockout Padlock, Keyed Different, Plastic-Covered. Color: Orange, Width: 1.700, Condition: New, Made in CN. Listed at 16.69 USD. Lockout Padlock. 74/40 KD ORANGE. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose.