| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Shackle Type | Traditional |
| Body Color | Brass |
| Custom Bundle | No |
| Shackle Material | Steel |
| Key Type | Key Blank - Rekayable |
| MPN | 83638 |
| Modified Item | No |
| California Prop 65 Warning | Cancer & Reproductive harm |
| Interior Shackle Width | 15/16 in |
| Brand | ABUS |
| Body Material | Brass |
| Model | 83/45 |
| Number of Pins | 6 |
| Interior Shackle Height | 1 in |
| Features | House Key Matching |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Location | Indoor & Outdoor |
Check the listing for details. ABUS 83/45-300 Padlock Solid Brass - Rekeyable Schlage. Condition: New. Listed at 32.37 USD. ABUS 83/45 S2 Solid Brass Body Padlock & Hardened Steel Shackle # 83638 - 83/45-300 With a 5/16" (8mm) shackle, this padlock is ideal for school or work lockers, tool boxes or any place where a decent padlock is required. As with all 83 series padlocks, 83/45 is re-keyable to your existing house key. This helps eliminating extra keys to carry. Most common house keys in the US are Kwikset and Schlage but we also have cylinders for a wide variety of other lock brands. Cylinder Options: ABUS 83 series padlocks are factory fitted with a Schlage or Kwikset * compatible cylinder with blank key. You receive a zero bitted lock and 1 key blank per lock which will open the lock. The idea being to re-key the cylinder to a house key you already own. You can take the lock to any locksmith to have it quickly re-keyed or if you have a pin set, it is easy to re-key yourself. The supplied blank key can be cut to match your existing key. Dimensions: Shackle Diameter: 8mm - 5/16" Horizontal Clearance: 24mm - 0.95" Vertical Clearance: 25mm - 1" Body width: 46mm - 1-13/16" . . . . International Buyers – Please Note: Import duties, taxes, and charges are not included in the item price or shipping cost. These charges are the buyer's responsibility. Please check with your country's customs office to determine what these additional costs will be prior to bidding or buying. About pricing and ethics: Our prices are always fair, we do not engage in a race to the bottom which ultimately results in low quality service and products. Here at Lockitt - CycleBitz, our mission is to provide you with a quality experience, excellent products, always in stock, shipped fast and packaged well by an associate earning a deserved living wage. Competing for the lowest price always comes at the expense of quality and often someones reduced income. We are a small independently owned family business, we care and hope you do too.