| Brand | ABUS |
|---|---|
| MPN | 83AL/40 (200) KA Titanium |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 1/4 in, Shackle Height 1 1/2 in, Shackle Width 1 in, Shackle Material Steel, Body Height 2 1/16 in, Body Width 1 37/64 in, Body Thickness 3/4 in, Body Material Aluminum, Number of Bumpers 0, Number of Pins 5 Pin, 6 Pin, Key Type Alike, Control Key Registration Required No, Body Color Black, Keyway Type Kwikset 5-Pin, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core Yes, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable Yes, Shackle Type Long Shackle |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | CN |
| Model | 83AL/40 (200) KA Titanium |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Weight | 0.4300 |
| Length | 1.700 |
| Width | 0.800 |
| Depth | 0.800 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Aluminum |
| Body Color | Black |
| Keyway Type | Kwikset |
| Number of Pins | 5 to 6 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-1/2" |
| Key Type | Alike |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 1-1/2" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 1-1/2" |
| Shackle Width | 1" |
| Weatherability | High Corrosion Resistance |
| Body Height | 2-5/16" |
| Body Thickness | 3/4" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| High Security | Yes |
| Body Length | 2-5/16" |
| UPC | 078217802069 |
Check the listing for details. Abus 83Al/40 (200) Ka Titanium Padlock, Keyed Alike, Long Shackle, Rectangular. Width: 0.800, Condition: New, Made in CN. Listed at 28.83 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. 83AL/40 (200) KA Titanium. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes.