| Brand | ABUS |
|---|---|
| MPN | 83AL/40 (300) KA Red |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 1/4 in, Shackle Height 1 1/2 in, Shackle Width 1 in, Shackle Material Steel, Body Height 2 1/16 in, Body Width 1 37/64 in, Body Thickness 3/4 in, Body Material Aluminum, Number of Bumpers 0, Number of Pins 5 Pin, 6 Pin, Key Type Alike, Control Key Registration Required No, Body Color Red, Keyway Type Schlage C, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core Yes, Non Removable Key Yes, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable Yes, Shackle Type Long Shackle |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | CN |
| Model | 83AL/40 (300) KA Red |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Keyed Padlock |
| Item | Keyed Padlock |
| Type | Keyed Padlock |
| Weight | 0.4300 |
| Length | 4.500 |
| Width | 2.000 |
| Depth | 2.000 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Aluminum |
| Body Color | Red |
| Keyway Type | Schlage |
| Number of Pins | 5 to 6 |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-1/2" |
| Key Type | Alike |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 1-1/2" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 1-1/2" |
| Shackle Width | 1" |
| Weatherability | High Corrosion Resistance |
| Body Height | 2-5/16" |
| Body Thickness | 3/4" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| High Security | Yes |
| Body Length | 2-5/16" |
| UPC | 078217802106 |
Check the listing for details. Abus 83Al/40 (300) Ka Red Padlock, Keyed Alike, Long Shackle, Rectangular. Width: 2.000, Condition: New, Made in CN. Listed at 27.15 USD. Padlock, Shackle Dia. Keyed Padlock. 83AL/40 (300) KA Red. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes.