| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Combined Shipping | Yes, multiple qty ships for same flat rate |
| Shackle Type | Traditional |
| Body Color | Silver |
| Custom Bundle | No |
| Shackle Material | Steel |
| Key Type | Key Blank - Rekayable |
| MPN | 83152 |
| Modified Item | No |
| California Prop 65 Warning | Cancer & Reproductive harm |
| Interior Shackle Width | 15/16 in |
| Brand | ABUS |
| Body Material | Aluminum |
| Model | 83AL45 |
| Number of Pins | 6 |
| Interior Shackle Height | 1 in |
| Features | Rekeyable |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Location | Indoor & Outdoor |
Check the listing for details. ABUS 83AL/45-300 Padlock Silver - Rekeyable Schlage Compatible. Condition: New. Listed at 22.18 USD. ABUS Padlock 83AL/45-300 Silver (brushed aluminum) Schlage SC1 compatible - rekeyable to your Schlage door key. Lock is supplied with one key blank as pictured. Cylinder is combinated to zero bitting (opens with key blank) ABUS 83/45 with Aluminum lock body is part of the solid aluminum padlock series and ideal for corrosive environments. As with all 83 series house-key padlocks, the cylinders are available in a wide variety of existing house - door keys, eliminating the need to carry extra keys. Series 2 type 83 locks have a NANO PROTECT coated steel shackle for extra corrosion protection. All 83 series locks have easy interchangeable shackles in case you need a longer or shorter shackle, can be switched from key-retaining to non key-retaining in seconds. Lockitt stocks all length shackles in chromed steel or stainless steel. . . .About Lockitt - CycleBitzWe are a small independent shop in Asheville NC and yes, we also specialize in all things security.When you purchase from us, you support a small local business with an awesome hard working team earning a deserved living wage.Come visit us when you are in the area. We are a few miles off the Parkway .. google maps. International Buyers – Please Note: Import duties, taxes, and charges are not included in the item price or shipping cost. These charges are the buyer's responsibility. Please check with your country's customs office to determine what these additional costs will be prior to bidding or buying.