| Brand | ABUS |
|---|---|
| Type | Padlock for Interchangeable Core |
| Model | 83AL-IC/40 Blue |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| MPN | 83AL-IC/40 Blue |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Padlock for Interchangeable Core |
| Item | Padlock for Interchangeable Core |
| Weight | 0.2400 |
| Length | 4.000 |
| Width | 1.800 |
| Depth | 1.800 |
| Shape | Rectangular |
| Body Material | Aluminum |
| Body Color | Blue |
| Features | Padlock, Shackle Dia. 1/4 in, Shackle Height 1 1/2 in, Shackle Wi |
| Keyway Type | Interchangeable Core |
| Battery Included | No |
| Body Width | 1-1/2" |
| Key Type | Coreless |
| Shackle Dia. | 1/4" |
| Shackle Material | Hardened Steel |
| Shackle Type | Open |
| Body Size Width | 1-1/2" |
| Shackle Configuration | Open |
| Shackle Height | 1-1/2" |
| Shackle Width | 1" |
| Weatherability | High Corrosion Resistance |
| Body Height | 2-5/16" |
| Body Thickness | 3/4" |
| Padlock Body Shape | Rectangular |
| High Security | Yes |
| Body Length | 2-5/16" |
Check the listing for details. Abus 83Al-Ic/40 Blue Padlock, Coreless, Long Shackle, Rectangular Aluminum. Width: 1.800, Condition: New, Made in CN. Listed at 23.19 USD. Padlock, Shackle Dia. 1/4 in, Shackle Height 1 1/2 in, Shackle Width 1 in, Shackle Material Steel, Body Height 2 1/16 in, Body Width 1 37/64 in, Body Thickness 3/4 in, Body Material Aluminum, Number of Bumpers 0, Number of Pins 6 Pin, Key Type Coreless, Body Color Blue, Keyway Type Interchangeable Core, Weather Resistant Yes, High Security Yes, Interchangeable Core Yes, Non Removable Key Yes, Padlock Body Shape Rectangular, Rekeyable Yes, Shackle Type Long Shackle.