| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Shackle Type | Hidden/Shrouded |
| Body Color | Silver - Chromed |
| Custom Bundle | No |
| Shackle Material | Steel |
| Key Type | NO CORE |
| MPN | 83CS/55 |
| Modified Item | No |
| California Prop 65 Warning | Cancer & reproductive harm |
| Interior Shackle Width | 24mm - 15/16 in |
| Brand | ABUS |
| Body Material | Steel |
| Number of Pins | 6 |
| Interior Shackle Height | 28mm - 1 1/16 in |
| Features | Full Steel Lock Body |
| Shackle Diameter | 11mm - 7/16 in |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Location | Indoor & Outdoor |
Check the listing for details. ABUS 83CS/55 Rock Padlock - Without Cylinder - Protected Shackle. Condition: New. Listed at 50.03 USD. ABUS 83CS55 High Guard padlock is a variation on the 83/55 and 83/80 models with added protective walls. The 11mm shackle (7/16") allows this padlock to be used in a wide variety of applications. From storage units to trailer doors and security chains up to 13mm link gauge. This ABUS 83CS55 padlock does NOT have a cylinder installed. Install an ABUS 83 S2 cylinder you already have or any KIK-KIL cylinder* To install a KIK-KIL cylinder, you need the special adapter pack LPAB3209 Dimensions: Shackle Diameter 11mm - 7/16" Horizontal Clearance 24mm - 15/16" Vertical Clearance 28mm - 1-1/16" Body width 55mm - 2-1/8" Body height 85mm - 3-11/32 Total height (inc. closed shackle) 93mm - 3-21/32" Lock weight 649gram - 1lb 4oz... About Lockitt - CycleBitzWe are a small independent shop in Asheville NC and yes, we also specialize in all things security.When you purchase from us, you support a small local business with an awesome hard working team earning a deserved living wage.Come visit us when you are in the area. We are a few miles off the Parkway .. google maps. International Buyers – Please Note: Import duties, taxes, and charges are not included in the item price or shipping cost. These charges are the buyer's responsibility. Please check with your country's customs office to determine what these additional costs will be prior to bidding or buying.