| Country of Origin | Germany |
|---|---|
| Shackle Type | Hidden/Shrouded |
| Body Color | Silver |
| Shackle Material | Stainless Steel |
| Key Type | Different |
| Keyway Type | Abus PLus Cylinder |
| MPN | 4003318088544 |
| Brand | ABUS |
| Interior Shackle Width | 25/32 inches, 19.84 mm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Cylinder type | ABUS-Plus disc cylinder |
| Number of Pins | 6 |
| Model | 44003318088544 |
| Interior Shackle Height | 43/64 inches, 17.06 mm |
| Shackle Diameter | 25/64 inches, 9.92 mm |
| Features | Keyed Different, Plus Code Card |
| Location | Indoor & Outdoor |
Check the listing for details. ABUS DISKUS 20/70, HIGH SECURITY STAINLESS PADLOCK, GERMAN MADE, NEW IN OPEN BOX. Condition: New – Open box, Made in Germany. Listed at 50.00 USD. • Sophisticated Diskus® welded seam for highest break resistance;. • Original Diskus® design: 360° protection;. Constructed from stainless steel both internally and externally, and featuring a shackle made of specially hardened steel, this padlock boasts exceptional resistance against picking attempts.