| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Abus |
| Body Color | Silver |
| Shackle Diameter | 3/8 in |
| Body Material | Brass |
| Interior Shackle Height | 9/16 in |
| Interior Shackle Width | 1 5/16 in |
| Shackle Material | Steel |
| MPN | 92-65 |
| Key Type | Different |
| Location | Indoor & Outdoor |
| Shackle Type | Straight |
| Number of Keys | 2 |
Check the listing for details. Abus Steel Clad Shutter Padlock 65mm (92-65). Condition: New. Listed at 71.90 USD. Size (mm): 58H x 67W x 28D Clearance(mm): 33 Horz. x 14 Vert. Shackle Diameter: 10mm Finish Steel The Abus 92 Monoblock shutter padlocks have a solid brass body encased in hardened steel jacket and a through hardened steel alloy shackle which rotates when attacked. 5 Pin precision cylinder with anti-pick mushroom pins and rustfree components. A hardened steel pin protects the narrow side of the lock against sawing and the deadlock mechanism requires a key to lock. 'NanoProtect' Chrome Plating, Hardened steel & through hardened steel alloy shackles get the most effective protection available, where smallest nano particles close the smallest gaps found in the normal chrome plating 'making rusty shackles a thing of the past'. 1,000 hours salt bath test, the equivalent of 40 years in a harsh environment proves the durability of the new 'NanoProtect' process.