| MPN | 12amp |
|---|---|
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Brand | sofielec |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Coil Voltage | 110 V |
| Current Rating | 40 A |
| Packaging | Box |
| Features | General Purpose |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. AC 110v Contactor. Condition: New. Listed at 15.00 USD. Installation condition: vertical installation. Wiring capacity: 4-10mm².