| StartPrice | 93 |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Color: | Gray |
| Name | 4GN-60K Gear Head |
| Model | M425-402 |
| Material | Cast Aluminum |
| Processes | Plastic Spraying, Integration, Heat Treatment Process |
| Type | AC Gear Motor, Induction Motor |
| Shape | Square, Round |
| Feature | Portable |
| Power Phrase | Single-phrase |
| Motor | Pure Copper Motor |
| Noise | About 50db |
| Built-in Fan | >60W |
| Torque | About 8N.m |
| Voltage | AC 110V |
| Power | 25W |
| Capacitance | 2UF |
| Adjustable Speed | 0-100% |
| Assembly Required | Yes |
| Suitable Screw | M5 (Not Included) |
| Speed | 50Hz 90-1350r/min, 60Hz 90-1650r/min |
| Reduction Ratio | 1:60 (60K) |
| Temperature | -10-60℃/14-140℉ |
| Connecting Line Length | About 1m/3.28ft |
| Shaft Diameter | 10mm/0.39inch |
| Shaft Height | 27mm/1.06inch |
| Speed Controller Size | 9*6*10cm/3.5*2.4*3.9inch |
| Motor Size | 6.7*8*9.7cm/2.6*3.2*3.8inch |
| Reducer Size | 6.7*8*4.6cm/2.6*3.2*1.8inch |
| Stand Size | 16*7.5*12.5cm/6.3*3*4.9inch |
| Stand Top Length | 10.4cm/4.1inch |
| Package Size | 24*24*12.5cm/9.45*9.45*4.92inch |
| Net Weight: | 2.5kg/5.51lbs |
| Gross Weight | 3kg/6.61lbs |
| Current Type | / |
| Rated Load (HP) | / |
| Nominal Rated Input Voltage | / |
Check the listing for details. AC 110V Electric Gear Motor Variable Speed Reduction Controller 1:60 90-1350 rpm. Condition: New. Listed at 79.45 USD. Under different deceleration ratios, the output shaft speed is different. The output shaft speed is equal to the motor speed of 1350 rpm divided by the deceleration ratio. When the gearbox decelerates, the greater the speed ratio, the greater the force.