| Ring Colors or Symbols | Yellow Ring |
|---|---|
| Mounting Style | Panel |
| Maximum Amperage | 5A |
| Current Rating | 5A |
| Switch Style | Latching |
| Brand | ATI |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Latching Switch |
| Bulb Compatibility | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Coil Voltage | 12V |
| Model | MB19F_Z |
| Features | Waterproof |
| Finish | Aluminum Alloy |
| Application | Electronics, Industrial |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Alpinetech 19mm Latching Black Pushbutton Switch (with LED Ring or Symbol). Condition: New, Made in China. Listed at 7.95 USD. Alpinetech 19mm Latching Black Pushbutton Switch (selection of LED Ring or Symbol Head). Mounting Cut Hole: 19mm (3/4"). Switch Head Styles ( LED Symbols ) : Turn Signal, High Beam, Low Beam, Power or Fan.