| Axle Size | 3/8 |
|---|---|
| Wheel Size | 24 in |
| Steerer Length | 250mm (150mm Threaded) |
| Size | 24 Inch |
| Color | Black |
| Steerer | Threaded 1 Inch (22.2mm ID) |
| Material | Steel |
| Steerer Tube Diameter | 1 in - Threaded |
| Brand | ALTA |
| Fork Type | Rigid |
| Manufacturer | F&R Cycle Inc. |
| Compatible Bike Type | Firmstrong Urban 24", Micargi Hero, Rover 24", Tahiti 24", Schwinn 24" Cruisers (Vintage/Classic), Schwinn Hollywood 24", Schwinn Tornado 24", Schwinn Typhoon (some youth sizes), Huffy Cranbrook 24″, Electra 24″ Cruiser (older models), Lowrider Bikes / Custom Choppers (24") |
| Brake Mount | Caliper |
| Item Weight | 2.50lb |
| Part Type | Fork |
Check the listing for details. ALTA 24" Black Beach Cruiser Fork – 1" Threaded, Caliper-Ready, 3/8" Dropouts.. Color: Black, Condition: New. Listed at 44.99 USD. 250mm (150mm Threaded). Threaded Steerer Design Made from steel, this fork is built to withstand the rigors of beach cruising while maintaining structural integrity. Specifically designed for beach cruiser bikes, ensuring a perfect fit and optimal performance for leisurely rides.