| Wheel Size | 26 in |
|---|---|
| Steerer Length | 250mm (163mm Threaded) |
| Size | 26 Inch |
| Color | Black |
| Steerer | Threaded 1 Inch (22.2mm ID) |
| Material | Steel |
| Steerer Tube Diameter | 1 in - Threaded |
| Brand | ALTA |
| Fork Type | Rigid |
| Model | Dual Suspension Fork |
| Manufacturer | F&R Cycle Inc. |
| Compatible Bike Type | Beach Cruiser Bikes, Schwinn Meridian 26" (single-speed or 3-speed), Schwinn Cruiser 26", Sixthreezero EVRYjourney Cruiser, Sixthreezero Around the Block, Electra Cruiser 1, Electra Townie 7D, Firmstrong Urban Lady 26" Cruiser, Firmstrong Urban Men 26" Cruiser, Firmstrong Bella 26" Cruiser, Raleigh Retroglide 26" Cruiser, Huffy Nel Lusso Cruiser, Huffy Panama Jack Cruiser |
| Brake Mount | Disc |
| Number of Items | 1 |
| Item Weight | 5.80lb |
| Part Type | Fork |
Check the listing for details. ALTA 26” Dual Spring Chrome Fork 1” Threaded,Disc Brake Rigid Design for Cruiser. Color: Black, Condition: New. Listed at 199.98 USD. Alta is known for producing high-quality, durable components, and this fork is no exception. Type : Threaded. The fork ismade of steel, which provides durability and strength. Threaded Length : 163mm.