| Wheel Size | 20 in |
|---|---|
| Size | 20 x 2.00 |
| Valve Angle | 0d |
| Wire | Bead |
| Tread Name | Rocky Fighter |
| Features | Knobby Tread |
| Valve Length | 33mm |
| Valve Core | Removable |
| Number of Items | 6 |
| Item Width | 2.00 in |
| Part Type | Tire |
| ISO | 406 |
| Valve Stem | Smooth |
| Color | Black/Black Side Wall |
| PSI | 30-50 |
| Tire Type | Clincher |
| Material | Rubber |
| Set Includes | 2 Tires, 2 Tubes, 2 Pry Tire Levers |
| High Performance | Tires |
| Brand | Alta |
| Valve Type | Schrader/American |
| Model | HF-107A |
| Compatible Bike Type | Universal, BMX Bike, Cruiser, Mountain Bike, Freestyle BMX, Redline MX20, Haro Annex, Mongoose Legion Series, GT Performer, Sunday Bikes Primer, Trek Precaliber 20, Specialized Riprock 20, Giant STP 20, Schwinn Elm 20, Raleigh Redux 20, Firmstrong Mini Bella, Micargi Hero 20 |
| Durable | Tires |
| Country/Region of Manufacture | Thailand |
| Item Weight | 1.50lb |
Check the listing for details. Alta Performance M.T.B BICYCLE 20" x 2.00" Black DURABLE Rough TIRES 6PC SET.. Color: Black/Black Side Wall, Condition: New. Listed at 39.99 USD. Alta, a trusted manufacturer of high-quality bicycle components and accessories. This tire combines a rugged knobby tread with a sleek black sidewall for a modern and aggressive look. Below is a comprehensive breakdown of its features and specifications.