| MPN | 8mm |
|---|---|
| Brand | Huns Outdoors |
| Type | Bullet Mold |
| Ammunition Type | Round Ball |
| Gauge/Caliber | .355 |
| Capacity | 10 |
| Item Height | 380 |
| Model | 8 or 9mm |
| Item Length | 260mm |
| Country/Region of Manufacture | Serbia |
| Item Weight | 500gr |
| Item Width | 30mm |
Check the listing for details. Aluminium mold 8 or 9mm-round ball casting-slingshot ammo-muzzle loader. Condition: New. Listed at 85.00 USD. The aluminum mold for casting 8 or 9mm ammo for a slingshot is a specialized tool designed with hinges for easy opening and closing. It features a sturdy aluminum body that ensures durability and efficient heat conduction during the casting process.