| Stove Type Compatibility | Electric |
|---|---|
| Coffee Maker Type | Percolator |
| Number Of Items | 1 |
| Number of Cups | 9 |
| Unit Count | 9.0 Count |
| Specific Uses For Product | Stovetop And Camping Coffee Brewing |
| Power Source | Manual |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Recommended Uses For Product | Camping, Traveling |
| Included Components | Percolator |
| Global Trade Identification Number | 00741393124675 |
| Upc | 741393124675 |
| Coffee Input Type | Grounds |
| Product Dimensions | 5.2"d X 8.15"w X 8.23"h |
| Is The Item Dishwasher Safe? | No |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 9 cups |
| Type of Coffee Made | Coffee |
| Style | Classic |
| Features | Easy to Use, Classic Design, Budget-Friendly, Portable, Manual, Stovetop Compatibility, Reusable Filter |
| Exterior Finish | Aluminum |
| Item Type Name | Primula Aluminum Stovetop Coffee Percolator |
| Unit Quantity | 12 oz |
| Components Included | Coffee Filter |
| Finish | Aluminum |
| Special Feature | Stovetop Compatibility" Or "na |
| Item Dimensions D X W X H | 5.2"d X 8.15"w X 8.23"h |
| Color | Silver |
| Item Diameter | 8.15 in |
| Brewing Time | Minutes |
| Material | Aluminum |
| Item Depth | 5.2 in |
| Bean/Coffee Capacity | 9 cup |
| Operation Mode | Manual |
| Brand | Unbranded |
| Human Interface Input | Buttons |
| Type | Stovetop Percolator |
| Model | Stovetop Coffee Maker |
| Other Special Features Of The Product | Stovetop Compatibility" Or "na |
| Filter Type | Reusable |
| Item Weight | 0.75 lbs |
Check the listing for details. Aluminum 9-Cup Stovetop Percolator Coffee Maker Silver Camping Brew Durable E.... Color: Silver, Condition: New. Listed at 27.71 USD. Aluminum 9-Cup Stovetop Percolator Coffee Maker. Monitor your brew through the clear knob to achieve your desired strength and flavor. Why Choose Our 9-Cup Percolator?. Easy Brewing: Simply fill the lower chamber with water, add coffee grounds to the filter, and place it on the stovetop.