| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Dent Removal Machine |
| Features | PDR (Paintless Dent Removal), SMART Repair |
| Country of Origin | China |
| Welder Type | Electric Spot Welder |
| Input Voltage | 110 V |
| Product Weight | 110lbs (50 kg) |
| Workbench Height | 35.4in (92 cm) |
| Worktable Length | 23.2in (59 cm) |
| Worktable Width | 16.1in (41 cm) |
| Voltage | AC 110 V |
| Single-Side Welding Thickness | 0.4-1.2 mm |
| Input power(KW) | 5 KW |
| Instantaneous maximum output current(A) | 5600 A |
| Timed Working Duration | 0-99 ms |
| Note | Red toolbox has been superseded by a white toolbox |
Check the listing for details. Aluminum Dent Pulling Machine Auto Body Dent Puller Welder Repair Machine 110V. Condition: New, Made in China. Listed at 680.00 USD. Theprevious red toolbox has been updated to a new white toolbox that is more sturdy and durable. The new toolbox can be placed on top of the machine, but it cannot be locked into the slot. The 13800S Auto Body Repair System.