| Warranty | 5 Years ! |
|---|---|
| Features✔✔✔ | Long Service Life. |
| Tips | If you have any questions, please contact us! |
| 🔥Feature🔥 | Exactly like described ! 👍 |
| Highlights | ❤Good Quality Guarantee❤Long Service Life❤ |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Surface Finish | Made of high quality material ! |
| Features: | high performance🔥reliable quality🔥good stability |
| Brand | Unbrand |
| After-sales Service | Yes👍 |
| Country of Origin | Unknown |
| Components Included | Lid |
| Capacity | 22L |
| Item Diameter | 32cm/12.59'' |
| Model | Pressure Cooker |
| Product name | Pressure Cooker |
| Type | Pressure Cooker |
| Material | Aluminium |
| Net weight | About 3.7kg |
| Size | Approx.32x28.0cm /12.59x11.02inch(DxH) |
| Max Pressure | 70kpa |
| Color | Silver |
| EAN | dose not apply |
Check the listing for details. Aluminum Pressure Cooker 23-Quart Induction Compatible Aluminum Pressure Canner. Color: Silver, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 89.86 USD. Detail s Product Name: Pressure Cooker Material:aluminium Color:silver Net Weight: About 4.65kg Size:approx.32x28.0cm /12.59x11.02inch(Dxh) Capacity: 22l Diameter: 32cm/12.59'' Max Pressure: 90kpa Reminder: This Product Can Only Be Used in Gas Stoves, Not in Induction Cookers Instructions language:Chinses,please contact seller if you need English instructions andnbsp; andnbsp; Reminder: This Product Can Only Be Used in Gas Stoves, Not in Induction Cookers Package Content 1x Pressure Cooker.