| Color: | Black & Blue |
|---|---|
| Tube Thickness: | 1.2mm/0.05in |
| Brand | iMounTEK |
| Type | Folding Aluminum Rollator Walker |
| Features | Easy-To-Use Brake Handles, Solid Structure, Comfortable Design & Height Adjustable |
| Maximum Load Capacity | 100kg/220lbs |
| Material | Aluminum Alloy |
| Item Weight | 7.9kg/17.42lbs |
Check the listing for details. Aluminum Rollator Walker & Seat Backrest Rolling Walker Adjustable Black Walker. Condition: New. Listed at 111.30 USD. Aluminum Rollator Walker. Easy-to-use brake handles are easy for seniors and fragile hands to grip without slipping. Simply push up to brake and push down to lock wheels in place. 31-36in Adjustable armrest height can fit well for people of various body height.