| Package Dimensions | 6.5 X 6.25 X 5.5 Inches |
|---|---|
| Size | 3" Female Camlock X 4" Male Camlock |
| End A Diameter | 3 in |
| Material | Aluminum |
| Thread Size | 3 Inch |
| Thread Type | Npt |
| End B Diameter | 4 in |
| Brand | Unbranded |
| End A-to-End B Gender | Female-to-Male |
| Number Of Pieces | 1 |
| Connector Type | Reducer |
| Exterior Finish | Aluminum |
| Unit Quantity | 2.8 |
| End A-to-End B | Camlock-to-Camlock |
| Item Weight | 2.8 Pounds |
Check the listing for details. Aluminum Type DA Camlock Reducer, 3" Female x 4" Male. Condition: New. Listed at 85.99 USD. Aluminum Type DA Camlock Reducer. Type DA Camlock Fitting: Versatile cam and groove reducer, 3" female adapter connecting seamlessly to a 4" male coupler. This fitting not only boasts incredible strength with its lightweight aluminum body and stainless steel components but also promises reliability through quality NBR seals.