| Compatible Brand | For Amazon, For AmazonBasics, For Android, For Apple, Universal |
|---|---|
| System Configuration | 1 + Subwoofer |
| Shape | 3rd Generation |
| Color | Black |
| Compatible Model | Universal |
| Year Manufactured | 2018 |
| MPN | NOT SPECIFIED |
| Material | Fabric |
| Surround Sound Formats | 13.1 Channel |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Speaker |
| Audio Inputs | Stereo L/R RCA, USB |
| Battery Capacity | 5.85 mAh |
| Item Height | 1.7 in |
| Model | Amazon Echo Dot (3rd Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, USB, Wired, Wireless |
| Features | Bluetooth, Remote Control, Touch Control, Voice Search, WiFi |
| RMS Power | 15 W |
| Plug Regional Fitment | 3.5 mm |
| Item Weight | 1 lb |
Check the listing for details. Amazon Alexa Echo Dot 3rd Gen Smart Speaker Charcoal Black W/ Power Adapter Wall. Color: Black, Condition: Used. Listed at 17.90 USD. Tested works as designed. Includes the speaker unit and the wall mount with original cord. This unit has cosmetic smudges/scratches indicating previous use, cosmetic only.