| Country of Origin | China |
|---|---|
| Compatible Brand | For Amazon |
| Color | Black |
| Compatible Model | Universal |
| MPN | 53-005192 |
| Material | Plastic |
| Item Length | 1 in |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
| Brand | Amazon |
| Type | Voice Remote |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 1 in. |
| Model | Echo (2nd Generation) |
| Connectivity | Wireless, Bluetooth |
| Features | Bluetooth |
| RMS Power | 20 W |
| Item Width | 1 in |
| Item Weight | 2.9 ounces |
| UPC | 0841667112886 |
Check the listing for details. Amazon Alexa Voice Remote for Echo Echo Dot 53-005192 Open Box Unused Black. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 12.95 USD. Amazon Alexa Voice Remote for Echo and Echo Dot - Open Box, Never Used. - Compatible with: Amazon Echo, Echo Dot, Echo Plus, Echo Show and other Alexa devices. - Type: Alexa Voice Remote. Note: This remote is designed for older generation Echo devices.