| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Custom Bundle | No |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 15a |
| Surge Energy Capacity | 100v |
| Cable Length | n/a |
| Battery Size | n/a |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
| Resistance Properties | n/a |
| MPN | 53025345 |
| Number of Outlets | 1 |
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Brand | Amazon |
| Recommended Environment | Indoor |
| Output Voltage | 15A Max |
| Plug Type | United States |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa |
| Features | Wireless |
| Material | Plastic |
| Type | Smart Plug |
| Smart Home Protocol | Bluetooth |
Check the listing for details. Amazon B089DR29T6 Smart Plug Alexa Compatible. Color: White, Condition: New. Listed at 16.97 USD. Amazon Smart Plug lets you voice control your lights, fans, coffee makers, and more. All you need is an Alexa-enabled device like Echo, Fire TV, Fire tablet, Sonos One, or even just the Alexa app on your phone. With multiple Amazon Smart Plugs, you can control multiple outlets. Use the Alexa app to create routines for your Amazon Smart Plug that make life easier. For example, set a morning routine that turns on lights and your coffee maker with a single request. With Away Lighting, Alexa can automatically turn connected lights on and off to make it look like you’re home when you’re away. Use your Amazon Smart Plug to turn on and off compatible devices that have a mechanical on/off switch.